Adatkezelési tájékoztató

Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.

A longevity tudománya és gyakorlata

A longevity tudománya és gyakorlata

Az egészséges, hosszú élet titka régóta foglalkoztat és írtam is már róla. Szívesen belehallgatok mások előadásaiba erről a kérdésről. Most is ez történt. Meghallgattam egy frappáns, összeszedett előadást a longevity, vagyis a hosszú élet témájáról.

Az előadásban fontos szerepet kapott az epigenetika kifejezés, mint fontos tudomány a hosszú élet rejtelmeinek a kutatásában.

„Az epigenetika az a tudományterület, amely az örökítő anyagunk, a DNS működését és változékonyságát vizsgálja, anélkül, hogy magát a DNS-szekvenciát megváltoztatná. Az epigenetikai mechanizmusok kulcsszerepet játszanak abban, hogy hogyan reagál a szervezetünk a környezeti hatásokra, az életmódra, és akár a táplálkozásra is. Ezek a mechanizmusok befolyásolhatják az öregedés folyamatát, valamint számos, az öregedéssel összefüggő betegséget is.

A hosszú élet elérése érdekében az epigenetika kutatása rávilágít arra, hogy a megfelelő életmódbeli választások, mint például az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a stresszkezelés, pozitív hatással lehetnek a genetikai kifejezésére. Az epigenetikai változások révén képesek vagyunk befolyásolni a sejtek öregedését, megőrizni a sejtek egészségét és funkcióját, valamint csökkenteni a krónikus betegségek kockázatát.

Az előadás során külön kitértek azokra a kutatásokra, amelyek bizonyítják, hogy az epigenetikai mechanizmusok révén akár a hosszú élet titka is feltárulhat, hiszen ezek a mechanizmusok képesek módosítani azokat a biológiai folyamatokat, amelyek az öregedéshez és az öregedéssel járó betegségekhez vezetnek. Az epigenetikai kutatások tehát valóban reményt adhatnak arra, hogy az emberi élet minősége és hossza jelentősen javulhat a jövőben.” (Az idézett részt a MI írta.)

 

Nem szeretném minősíteni azok munkáját, akik az epigenetika területén a felvetett kérdések megoldásán fáradoznak, de néhány kérdés felmerült bennem ezzel kapcsolatban.

A rákos betegségek kutatását szeretném felhozni példaként. A rákos betegségek kutatásánál felmerült, hogy a rákos betegségek eredete tisztán genetikai okokra vezethető vissza. Dollár milliárdokat költöttek a téma genetikai kutatására évtizedekig, míg végül kiderült, hogy a rák egy anyagcsere típusú betegség. A nemfiatalkorú cukorbetegségről is kiderült, hogy anyagcsere eredetű betegségről van szó.

Az anyagcsere betegségek úgy jönnek létre, hogy rosszul táplálkozunk, keveset mozgunk intenzíven, így rossz a vérkeringésünk, keveset alszunk, nem tud regenerálódni, tisztulni a szervezetünk. Ezek mind gyakorlati kérdések a helyes életmódhoz. Ok-okozati szempontból mindenki számára érthető.

 

A helytelen életmód eredményeként felszaporodnak bennünk bizonyos anyagcsere termékek, amelyek akár a genetikai örökítő anyagainkra is rátelepedhetnek, ott kémiai változásokat hozhatnak létre, de ezek mind következmények, nem pedig a kiinduló okok.

A mikrobiomnak szintén nagy szerepe van a hosszú, egészséges élet elérésében. Itt ténylegesen beszélhetünk epigenetikáról, mert a mikrobiomunk örökítőanyagának és a saját örökítő anyagunknak vannak közös szakaszai. Vagyis a bennünk élő bélbaktériumok és egyéb mikrobák kiegészítették a mi genomunkat az évmilliók alatti együttélés során. De az egészséges mikrobiom elérésénél a legfontosabb követelmény a helyes táplálkozás. Nincs szükség az epigenetikai tudomány által kifejlesztett gyógyszerek kémiai hatására, hogy a kémiailag elrontott genetikánkat kémiai úton tegyük rendbe. Elég egy kis odafigyelés a táplálkozásunkra, a légzésünkre, a mozgásunkra, az alvásunkra és a lelki kiegyensúlyozottságunkra.

 

Van egy nagy titka a helytelen életmód következményeinek kijavítására: SOHASEM KÉSŐ, MERT MINDEN KIJAVÍTHATÓ! (Természetesen nem egyik napról a másikra, hanem nagy odafigyeléssel és kitartással valósulhat csak meg.)
Tartalomhoz tartozó címkék: Cikkek
Az oldal tetejére